Köpek Cinsleri

Pomeranian Boo

Pomeranian Boo ırkı eskiden Avrupa’ya getirilmiş olan Spitz ırkından meydana geldiği öne sürülmektedir. Köpeğin ataları önceden çok daha büyük ve kilolu vücuda sahip iken sonra Kraliçe Victoria bu köpeğe karşı aşırı meraklı olduğunu göstermiş ve bu köpek ırkı için özel çalışmalar yaptırmış ve çalışmalar sonrası bu küçük ırk pomeranian boo’lar meydana gelmiş.

Önceleri 15 kilo üstüne çıkabilen bu ırk, şimdi 1-3 kilo arasında değişmektedir. Aile ve yarışma köpeği olarak en fazla tercih edilen köpek ırklarından biridir.

Pomeranian Boo küçük ırk köpekler kategorisinde bulunmaktadır. Oldukça çok tüylü bir ırktır. Yüz yapıları değişkenlik göstermektedir, kimisi tilkiye benzeyen yüz ifadesine sahip iken bir kısmı oyuncak bebek yüz ifadesine sahiptir.

Pomeranian Boo’ların gözleri koyu renkte, burun rengi ise tüylerinin renginde veya siyah renkte olur. Sırtında öne doğru kıvrılan kuyrukları vardır. Tek renkte kürkleri olanlar vardır. En fazla olan renkler, siyah, beyaz, kahverengi, turuncu renginde olanlardır. Nadir de olsa iki renkli olanları da bulunmaktadır.

Pomeranian Boo’ların tüyleri çift katmanlı, düz ve kaba bir yapıya sahiptir. Kürkün alt katmanındaki tüyleri ise çok yumuşaktır. Çok tüy döktüklerinden tıraş bakımları zamanında yapılmalıdır.

Ağırlıkları erkek köpeklerdi 1-3 kg, dişi köpeklerde de hemen hemen aynıdır. Yaşam süreleri bakımlarına bağlı olarak 12-15 sene kadar olup, çok iyi bakımlı olanlarda 18 seneye kadar yaşayabilmektedirler.

Küçük ırk köpekler kategorisinde şirinlikleriyle insanlar tarafından en çok sevgi gören köpek ırklarından biridir. Ülkemizde oldukça az olmasına rağmen son zamanlarda pomeranian boo sahipleri çoğalmaktadır. Çok fazla hayat dolu, eğitim alma konusunda çok zeki bir köpektir. Sahibine aşırı sadık olan bu ırk bazen inatçı yapılarıyla da karşılaşılmaktadır.

Yavru pomeranian boo diğer köpek ırkları ve diğer canlılarla beraber büyüdüklerinde sorun yaşanmaz, pomeranian’lar küçük olmalarına rağmen kendilerini dev aynasında görüp çok daha büyük köpeklere karşı saldırgan olabilmektedirler.

Yabancılara karşı aşırı havlamalar her ne kadar eksi puan almış olsa da verilecek güzel bir eğitim sonrası bunun önüne geçilebilmektedir. Eğitim iyi verilmez ise komşularınız tarafından çokça şikâyete maruz kalabilirsiniz!

Sıcak havayı sevmeyen bir ırktır, sıcak iklim olan illerde yaşayanlar için yazları problem yaşayabilirler, ılıman iklimler için uygun olan bir ırktır. Sık sık köpeğinizi fırçalamanız gerekmektedir. Alt kürkleri yılda 2 defa yoğun bir şekilde dökülürler. Bu yüzden yılda en az iki kez tıraş edilmeleri, hem sizin hem de köpeğiniz için sağlıklıdır.