Köpek Cinsleri

Maltipoo

Maltipoo, maltese terrier ve toy poodle ırkı arasında melez olarak meydana gelmiş bir köpek ırkıdır. Irk olarak her ikisi de hemen hemen aynı özelliklere sahiptirler.

Kişilik olarak ise fino köpeğine uyumlu olduğu görülmektedir. Bu ırk köpekler fazla tüy dökmezler ve çeşitli renklerde olanları bulunmaktadır.

İnsanlar ile yaşamayı çok seven bu ırk köpekler, saldırganlık eğilimi göstermediklerinden dolayı aile köpeği olarak yetiştirilmektedirler. Maltipoo’lar nazik tavırlarından dolayı çocuklu aileler için mükemmel seçimdir.

Maltipoo’lar oyuncak köpekler kategorisine boyları küçük olduklarından dolayı girmektedirler. Boyları ortalama 20 santim ile 35 santim arasında değişmektedir.

Boylarından dolayı tam bir aile köpeği olan maltipoo cinsi ırklar için boyu çok fazla büyür mü gibi endişeye kapılmaya gerek yoktur.

Maltipoo ırkı ortalama 10-15 yıl gibi bir ömre sahiptir, tüyleri kıvırcık, dalgalı ve kabarıktır. Dost canlısı, çocukları seven ve oyuncu özelliğine sahip olmalarından dolayı oldukça tutulan bir köpek ırkı özelliğini taşımaktadır.

Maltipoo ırkı köpekler uzun tüy yapısına sahip olmuş olsalar da çok fazla tüy dökmezler, tüy dökme olayı minimum seviyededir ve bakımları kolaydır. Islandıkları zaman tüyleri kirlenmektedir, bu da hem kirlenme, hem de tüy dökümüne sebebiyet vermektedir.

Maltipoo’lar, pire alerjileri, hipotiroidizm, yetersiz beslenme, alerjik dermatik, alopesi, sarkoptik ya da demodektik uyuz gibi hastalık sorunlarından dolayı çok fazla tüy dökümü görülebilmektedir.

İzmir Pet Kuaför olarak Maltipoo ırkı köpeklerinizin, tüy tıraşı, tırnaklarının kesimi, yıkanması ve kulak burun, göz temizlikleri uzman personelimizle yapılmaktadır.

Bu ırka sahip olanların da köpeklerini hafta da en az iki kez fırçalamaları tavsiye edilmektedir ve tımarlarının yapılması gerektiğinin de bilinmesi gerektiğini düşünüyoruz.

İzmir Pet Kuaför olarak Maltipoo ırkı köpeğinizin tıraş ve bakım hizmetlerini sunuyoruz. Lütfen Randevu kanallarımızdan randevunuzu oluşturunuz.