Köpek Cinsleri

Golden Retriever

Golden Retriever günlük hayatımızda en çok karşılaştığımız köpek ırkları arasında yer almaktadır. Cana yakın ve meraklı tavırları ile tüm ilgiyi üzerinde toplamayı başaran Golden Retriever’ler ile yaşamak oldukça keyiflidir.

Dünya genelinde en çok sahiplenilen köpek ırklarının başında neredeyse Golden Retriever’ler gelmektedir. Oldukça sakin ve yumuşak bir yapıya sahip olan bu ırk, sahiplerini koruma eğilimi gösterse de saldırgan bir köpek ırkı değildir. Bu da onlara karşı olan sevginin artmasını sağlamaktadır. Bu ırkın bakımları da özel gösterildiği takdirde kolaylıkla yapılabilmektedir.

Fiziksel olarak genelde sarı, krem, kahverengi renklerinde olan Golden Retriever cinsi köpekler, kendi aralarında İngiliz, Amerikan vb. gibi farklı cinslere sahiptirler. Bu farklı cinslerin gözleri yuvarlak ya da çekik olabilmektedir.

Kaslı, atletik vücut yapılarının üzerinde yer alan tüyleri uzun ve parlak renklidir. Kafalarının iki yanında düşük şekilde duran kulaklarının yanı sıra çoğunlukla havada olan kuyrukları da Golden Retriever cinsi köpeklerin spesifik özelliklerindendir.

Ortalama ağırlık ve yükseklik kategorisinde, orta ırk kategorisinde bulunan Golden Retriever köpekler ortalama 25-35 kilo aralığında ağırlık göstermektedirler. Dişilerinin erkek köpeklere oranla düşük ağırlığa sahip oldukları söylenebilir, yükseklikleri ise 50-65 santim arasındadır. Dişileri erkeklere oranla daha kısa boyludurlar.

Kolay bir şekilde eğitilebilmektedirler. Ev hayatına da rahatlıkla uyum sağlamaktadırlar. Tek sıkıntıları bazen ev eşyalarına zarar verebilmektedirler. Yabancılar ile kısa zamanda kaynaşabilen bu köpekler çocukların en yakın arkadaşları olmayı başarabilmişlerdir. İlgi görmekten çok hoşlandıkları gibi durmadan sevgi göstergesinde bulunmayı çok severler.

Günde en az 1 saat gezdirilmeleri gerekmektedir ki enerjilerini atabilsinler, metobolizma hızını ayarlayabilsinler. Uyumayı severler, neredeyse günün yarısını uyuyarak geçirirler.

Bahar aylarında yoğun bir şekilde tüy dökmektedirler, bundan dolayı sık sık taramak gerekmektedir. Bahar başlangıcında ve sonbaharda da kışa girmeden önce tıraş edilmeleri tavsiye edilmektedir.

İzmir Pet Kuaför olarak Golden Retriever ırkı köpeğinizin tıraş ve kuaför hizmetlerini sunuyoruz. Lütfen Randevu kanallarımızdan randevunuzu oluşturunuz.