Köpek Cinsleri

Chow Chow

Chow Chow ırkı veya ülkemizde de Çin Aslanı olarak adlandırılan eşsiz bir görünüme sahip köpek ırkı dikkatleri üzerine çeken güzel bir köpek ırkıdır. Kısa yapıda olan gövde yapısı olan chow chow cinsi köpekler vücutlarının kaslı olmasından dolayı geniş bir görünüme sahiptirler.

Dünyanın en eski köpek ırkları arasında yer almaktadır. Çin Aslanının kökeninin Moğolistan ve Çin’e dayandığı bilinmektedir. Geçmiş dönemlerde bekçi köpeği, av köpeği veya kızak çekmek amacıyla kullanılan bu ırk köpekler günümüzde de hayvan severler arasında oldukça ilgiyle bakılmaktadır.

Chow Chow ırkı köpeklerin yaşam süreleri 10-15 yıl arasında değişmektedir. Yetişkinlik dönemlerinde ortalama ağırlıkları 20-30 kg arasında olabilen bu ırk köpekler 45-55 santimetre arasında da boy olarak büyüyebilmektedirler.

Chow Chow ırkı köpeklerin fiziksel özellikleri arasında pofuduk görünüşleri ön plana çıkmaktadır. Büyüklükleri nedeniyle büyük ırk köpekler arasında yerlerini almaktadırlar. Bu cins köpeklerin dilleri siyah renktedir, ilk kez bu cins köpekleri görenler şaşkınlıklarını gizleyemeseler de bu ırkın özelliklerinden biri de budur.

Bazen dil renkleri mavi veya mor’da olabilmektedir. Kulakları yuvarlak ve küçüktür, gözleri badem şekilli ve küçüktür. Burunları siyah renkte olup, kuyrukları tüylü ve sırta doğru kıvrıktır. Tüyleri orta uzunlukta olup kürk yapıları ise çift katmanlıdır. Yün görünümlü tüyleri kaba gibi görünüyor olsa da oldukça yumuşak bir yapıya sahiptir.

Genelde tüyleri kızıl renkte, ancak krem, ten rengi, mavimsi gri, siyah ve çok nadir de olsa beyaz renkli olanları da vardır.

Kendi başına buyruk olmalarından dolayı bazen kedilerin karakterik özelliklerine benzemektedir. Ailelerine sadık, koruyucu içgüdülerinden dolayı iyi bir bekçi, yabancılara karşı her zaman şüphecidirler. Çok fazla havladıkları söylenemez, sadece gerektiği zamanlarda havlarlar.

Her ne kadar apartman ve dairelerde yaşayabilseler de, dış ortam bahçelerde daha çok mutlu olabilen bir ırktır. Yavruluklarında sosyalleşebilmeleri için iyi bir eğitimden geçmeleri gerekebilir. Zekâ seviyeleri orta seviyededir, küçük bebeği olanlar için bu cinsin sahiplenilmesi tavsiye edilmemektedir.

Sıcak havayı sevmeyen bu köpekler sıcak havalarda dayanıksızdırlar, yaz aylarında dikkat edilmesi gerekmektedir. Tüylerinin yoğun ve sık olmasından dolayı haftada en az 2 kere taranmaları gerekmektedir. Mevsim değişikliklerinde çok fazla tüy döktüklerinden ekstra bakıma ihtiyaçları vardır.

İzmir Pet Kuaför olarak Chow Chow ırkı köpeğinizin tıraş ve kuaför hizmetlerini sunuyoruz. Lütfen Randevu kanallarımızdan randevunuzu oluşturunuz.