Köpek Cinsleri

Maltese Terrier

Maltese Terrier ırk olarak çok eskilere dayanan bir köpek ırkıdır. Köken olarak minyatür spaniel ile poodle eşleştirmesinden üretildiği bilinmektedir.

Malta Valisi bu köpek ırkını çok sever ve bu köpek için özel şiir dahi yazdırmıştır. Özel bir köpek ırkı olarak evde beslemek için uygun bir köpek ırkıdır.

İpeksi tüyleri olan Maltese Terrier’lerin tüylerinin altında ekstra bir kürk yoktur, tüyleri kıvırcık olmamasından dolayı taranmaları oldukça kolaydır. Kürk uzunlukları 20-30 cm’e kadar uzayabilmektedir.

Göz renkleri genelde koyu renkte ve göz kenarları da aynı renktedir. Kulakları uzundur, kuyruklarında da yoğun bir tüy vardır. Burun yapısı büyüktür, vücudu ile sırtı dengelidir. Karakteristik özellikleri açısından hayat dolu neşeli bir köpektir.

Sahiplerine karşı nazik ve aşırı sadakat duyan bir ırktır. Eğitile bilirliği çok iyi bir ırk olmamasıyla birlikte sıkı bir eğitim programı ve ödüllendirme yöntemiyle bazı ufak eğitimler verilebilmektedir. Başka hayvanlarla arkadaşlık yapma yetisi bulunmaktadır.

Oyun oynamayı seven oyuncu bir ırk olup, çok fazla gezmek istemektedir. Tuvalet eğitimi vermek bu ırkta epey bir zordur. Ayrıca yemek konusunda hassas olup, yemek seçimi yapan bir köpektir. Köpeğin aşırı derece şımartılması sizi başkalarından kıskanmasına neden olmaktadır bu yüzden aşırı derece de şımartılmamalıdır!

Apartmanlarda, dairelerde yaşamaya uygun bir köpek ırkıdır. Evde çok hareketlidirler, devamlı gezmek istemektedirler, özellikle dışarıya çıkmayı, parklara gidip yürüyüş yapmayı çok severler ve bundan aşırı derece mutluluk duyarlar.

Tüyleri uzun olduklarından hemen hemen her gün fırçalanması gerekmektedir. Kulak, burun, göz temizliğine önem verilmelidir. Tüyleri yılda en az iki kez bakımdan geçirilmeli, tüy bakımına önem verilmelidir.

Köpeğin anne baba geçmişi bilinmeli ve genetik hastalıkların ortaya çıkabileceği aklınızdan çıkarılmamalıdır. Maltese Terrier’lerin hastalıkları genelde, diz kapağı çıkığı, fontanel’in bıngıldak açık kalması, hipoglisemi, entropion, sağırlık, deri problemleri, göz problemleri vb. gibidir.

İzmir Pet Kuaför olarak Maltese Terrier Irkı Köpeğinizin tıraş hizmetlerini sunmaktayız. Lütfen Randevu kanallarımızdan randevunuzu oluşturunuz.