İzmir Pet Kuaföre En Çok Sorulan Sorular

* Kedi ve köpekler neden çok tüy döküyorlar?

Özellikle köpeklerde aşırı tüy dökülmesi veya genel durumda bir değişiklik gözlemlendiği zaman ilk önce bir veteriner hekime muayene ettirilmeli ve erken tedaviye başlanmalıdır. Köpeklerde ve kedilerde aşırı tüy dökülmesine, pire, kene ve bitlerde yol açmaktadır. Ayrıca köpeklerde ve kedilerde mikrobik veya bakteriyel enfeksiyonlarda aşırı tüy dökülmesine sebebiyet vermektedir. Köpeğinizin sağlıklı bir hayat sürebilmesi için sık aralıklarla köpeğinizin tüylerini kestirmelisiniz ve ileride oluşabilecek hastalıkların da bu sayede önüne geçebilirsiniz.

* Köpeğimin traş süresi ne kadar sürmektedir?

Köpeğinizin tıraş süresi ortalama 1-1,5 saat sürmektedir. Köpeğiniz tıraş edildikten sonra müşterimizin isteği doğrultusunda yıkanır ve daha sonrası köpeğinizin tırnakları kesilir, törpülenir.

* Köpeğimi ne sıklıkla tıraş ettirmeliyim?

Köpeğinizin tıraş süresi için her hangi bir sınırlama olmaksızın özellikle yavru köpeğinizin tüyleri 5 aylıktan sonra tıraş edilmeye başlanmalıdır. Mevsim geçişleri, köpeğinizin geçirebileceği hastalıklar tüy değiştirme zamanını etkilemektedir. İlkbahar ve sonbahar aylarında tüylerini aşırı dökmeye başladığı zaman kuaför zamanı gelmiş demektir.

* Köpeğimin ilk tıraşını kaç aylıkken yaptırmalıyım?

Yavru köpeğinizin ilk tıraşını 4-5 aylıkken yaptırmanız en uygun zamandır. İlk tıraş sonrası tüy dökümüne bağlı olarak tıraş işlemleri sık aralıklarla yapılmalıdır.

* Makine tıraşı mı, yoksa makas tıraşımı daha sağlıklıdır?

Makine tıraşı ve makas tıraşı köpeklerin cinslerine göre belirlenmekte ve değişiklik göstermektedir. Bazı cins köpeklere tüy yapısından dolayı makine tıraşı olmaz, bu tamamen köpeğin ırkına ve tüy yapısına bağlı olarak değişmektedir. Bunun haricinde, makine tıraşı mı, yoksa makas tıraşımı bu müşterimizin isteğine bağlı olarak yapılmaktadır. Hangisi iyi şeklinde bir durum söz konusu değildir, tıraş sağlık açısından önemlidir, makine tıraşı veya makas tıraşı diye sağlık açısından bir ayrım söz konusu değildir.

* Pomeranian cinsi köpeğime makine tıraşı yapılır mı?

Pomeranian Boo cinsi köpeklerde biz makine tıraşını önermiyoruz. En uygun olanı makas tıraşıdır, köpeğin tüyleri keçeleşmeye başladığı anda hemen tıraşının yapılması gerekmektedir.

* Aldığım randevu nasıl değiştirilir, ya da iptal edilebilir mi?

İzmir Pet Kuaförümüzden almış olduğunuz randevunun iptali veya değişimi için randevuyu aldığınız iletişim kanallarımızdan bize bildirmeniz yeterlidir.

* Köpeğim aşırı tüy dökmeye başladığında ne yapabilirim?

Köpeğiniz aşırı tüy dökmeye başladığında 2-3 günde bir mutlaka köpeğinizi tarayınız. Eğer köpeğiniz kendini taratmıyorsa kuaför eşliğinde bakımlarının yapılım tüy kalitesinin arttırılması gerekmektedir.