Köpek Cinsleri

Yorkshire

Yorkshire, bu ırk 1800’lü yılların sonu 1900’lü yılların başında ortaya çıkmıştır. İngiltereli maden işçileri tarafından madende ki farelerin ve çiftlik çevresinde yaşayan porsuk ve tilkilerin yakalanması amacıyla yetiştirildikleri bilinmektedir. Köpeğin kökeni konusunda tam net bir bilgi bulunmamaktadır.

Uzun tüy yapısına sahip bu ırk Leeds Terrieri gibi ırklarla çiftleştirilmiş, malta terrieri, siyah ten rengi Mahchester ve dandie dinmont terrierleri de ırka katkıda bulunmuş olabileceği varsayılmaktadır. İlk zamanlar günümüzdeki boyutlarından çok daha büyük bir ırk olan Yorkshire’ler, üzerinde yapılan çalışmalar ile bu günkü küçük boyutlara getirilmiştir. İlk Yorkshire’lerin 19870’de yapılan köpek yarışmalarına katıldığı bilinmektedir.

Yorkshire’ler ipeksi ve uzun tüy yapısına sahip bir ırktır, tüyleri vücudundan ve kuyruğunda çelik mavisi diğer yerlerinde ise tenlerinin rengindedir. Yorkshire’lerin yavruları siyah ve tenlerinin renklerinde doğmaktadır.

Düz kafa yapısı, orta uzunlukta burun yapısı olup, siyah bir buruna ve düzgün ve düzenli dişlere sahiptir. Kulakları V şeklinde dik veya yarı diktir. Kuyruklarının yarısı kesik olup, sırtlarında taşınır. Ayarları yere dik basmakta, tırnakları siyah renkte ve yuvarlaktır. Başındaki tüyleri köpeğin görünüşünü güzelleştirmek ve mama yerken tüylerinin mama kabına girmemesi için bağlanılarak güzel bir görünüme sahip olabilmektedirler.

Apartmanlarda, dairelerde bakılması için uygun köpek ırklarından biridir. Yaşam alanı evlerinde oldukça aktif bir yapıya sahip olan bu ırk, soğuk havalara karşı oldukça hassastır. Yorkshire’ler ufak boyutlarının farkında olmayıp, kendilerini dev aynasında gören cesur, enerjik bir köpektir, başını belaya sokmak için fırsat kollarlar.

Kendisinden çok büyük köpeklere karşı saldırgan tavır sergilemektedirler. Çocuklarla arası iyidir, inatçı bir yapıya sahip olmuş olsalar da eğitimleri kolaydır. Sahibine çok bağlı olan bu ırk sahibinden ilgi ve sevgi ister. Bekçiliği de mükemmeldir, korkutulduğunda, kızdırıldığında ısırması kaçınılmaz olabilir.

Tuvalet eğitimi her ne kadar zor olsa da, sıkı bir eğitim sonrası tuvalet eğitimi verilebilir. Yorkshire havlama konusunda her ne kadar sıkıntı çıkarsa da iyi bir eğitim sonrası bu önlenebilmektedir.

Diğer küçük ırklar gibi Yorkshire’lerde 12-15 yıl yaşayabilmektedirler. Ağırlıkları 3-4 kilo kadar olup, 15-18 santim boya ulaşabilmektedirler.

Tüy yapısı nedeniyle bakımı zor olan bir köpek ırkıdır. İzmir Pet Kuaför olarak Yorkshire köpeğinizin, tüy bakımları, tüy tıraşları uzman personelimizle yapılmaktadır.

İzmir Pet Kuaför olarak Yorkshire ırkı köpeğinizin tıraş ve kuaför hizmetleri için lütfen Randevu kanallarımızdan randevunuzu oluşturunuz.